آشنایی با سرزمین مادری_استان اصفهان

///آشنایی با سرزمین مادری_استان اصفهان

آشنایی با سرزمین مادری_استان اصفهان

استان اصفهان با مساحت ۱۰۷۰۲۷ کیلومتر مربع در مرکز کشور واقع شده است که مرکز آن شهر اصفهان است‌. این‌استان از شمال به سمنان، قم و مرکزی، از جنوب به یزد و فارس، از مشرق به خراسان و از مغرب به لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد محدود می‌شود. مساحت این استان تقریباً ۶/۶ درصد از مساحت کل کشور را تشکیل داده است‌.
جلگه اصفهان
دشت اصفهان از آبرفت رودخانه زاینده رود تشکیل شده و در دامنه های شرقی ارتفاعات زاگرس قرار گرفته است. این دشت از طرف جنوب غربی فاصله چندانی با دامنه کوه های زاگرس ندارد، ولی از طرف شمال شرق در فاصله نسبتاً دوری از کوه های مرکزی قرار گرفته است. قسمت جنوب شرقی این دشت با شیب ملایمی به باتلاق گاو خونی منتهی می گردد.

دشت برخوار : دشت مسطح برخوار در جهت شمال شرقی به رشته کوه های مرکزی در جنوب غربی اردستان ختم می شود و دارای آب و هوایی نیمه بیابانی، گرم و خشک در تابستان و سرد و خشک در زمستان، است..
دشت آبرفتی کاشان: این دشت، دشتی نسبتاً هموار است که از طرف جنوب به ارتفاعات کرکس و از طرف شمال به نوار ریگ بلند (در محلی به نام بندریگ) ختم می شود. .
دشت مبارکه : دشت مبارکه در شهرستان مبارکه به وسیله رشته کوه های متعدد احاطه شده است که از معروف ترین آن ها می توان به کوه های خولنجان، طالخونچه، کوه زرد، کوه قلعه بَزی اشاره نمود.

ارتفاعات

ارتفاعات غرب استان شامل دنباله رشته کوه زردکوه به نام های شاهان با ارتفاع ۳۰۴۰ متر، و کوه ونیزان با ارتفاع ۳۲۰۱ متر.
ارتفاعات مرکزی استان شامل کوه کرکس با ارتفاع ۳۸۹۵ متر، کوه صفه با ارتفاع ۲۲۳۲ متر، شاکوه با ارتفاع ۲۴۱۸ متر و کلاه قاضی با ارتفاع ۲۵۳۴ متر.
ارتفاعات شمال وشمال غرب استان شامل کوه دیزاب دربند با ارتفاع ۲۶۷۸ متر، کوه دزقلا با ارتفاع ۳۲۵۱ متر و کوه یخ آب با ارتفاع ۲۲۸۸ متر.
ارتفاعات شرق استان شامل کوه کلاته با ارتفاع ۱۷۲۶ متر و کوه دره اینجر با ارتفاع ۱۳۸۸ متر.
ارتفاعات جنوب استان شامل دنباله رشته کوه دنا با نام دینار با ارتفاع ۴۴۰۹ متر، کوه آئین قری با ارتفاع ۳۷۱۷ متر، کوه دارمه با ارتفاع ۳۳۴۵ متر و کوه گرم آباد با ارتفاع ۳۳۵۹ متر.

رودها

زاینده رود : از زاینده رود با نام های متفاوتی از جمله زنده رود، زرن رود، زرین رود، زرینه رود و زاینده رود یاد شده است. از آنجا که این رودخانه از سرچشمه تا مصب از خصلت خودزایی برخوردار است، لذا به زاینده رود معروف شده است. مهم ترین رودخانه مرکز فلات ایران زاینده رود است. این رودخانه که از جبهه شمال شرقی زردکوه بختیاری سرچشمه می گیرد، از غرب به شرق تا باتلاق گاوخونی جریان دارد.
دریاچه سد زاینده رود : ۲- دریاچه سد زاینده رود این سد در محل آبادچی در ناحیه ای کوهستانی قرار گرفته است و موقعیت مناسبی برای جلب ایرانگردان داخلی و خارجی دارد. در کنار سد، پلاژها و تأسیساتی احداث کرده اند که مورد مراجعه مسافرین و اهالی شهرهای اصفهان و خوزستان، به ویژه در فصل تابستان، قرار می گیرد. در دریاچه سد امکان قایقرانی و ماهیگیری نیز وجود دارد.
باتلاق گاوخونی : باتلاق گاوخونی از تالاب های باارزش و نادری است که در فلات مرکزی ایران و در آستانه ورودی کویر قرار دارد. گاوخونی به معنی گاوخانه است و گورخونی هم نامیده می شود. ظاهراً به علت وجود تعداد زیادی گورخر در گذشته، به این نام معروف شده است.

کاشان
یکی از مهمترین شهرهای استان اصفهان است که در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا، ۲۴۰کیلومتری جنوب تهران و ۲۲۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است و از طریق بزرگراه و راه آهن با تهران و اصفهان در ارتباط است. جمعیت تقریباً ۴۰۰۰۰۰ نفری شهر در مساحتی قریب به ۲۱۰۰ هکتار سکنی گزیده اند
نائین
تاریخ بنای اولیه شهرنائین به دوران قبل ازاسلام بازمی گردد. صحت این مدعا را علاوه برنوشته های مورخین و جغرافیا نویسان قدیم، گویش محلی خاص مردم نایین تقویت می کند. این گویش هنوز نیز متداول و مرسوم است
شهرضا
یکی از شهرهای استان اصفهان است. این شهر در ۷۵ کیلومتری جنوب غربی اصفهان واقع شده است. آب و هوای آن نسبتاً گرم و خشک است. آب آشامیدنی آن از چاه تأمین می‌شود اما به تازگی قرار است آب آشامیدنی آن از سمیرم به شهر منتقل شود
گلپایگان
گلپایگان، یکی از شهرستانهای استان اصفهان می باشد که از شمال به شهرستان محلات و خمین، از جنوب به شهرستان خوانسار، از شرق به میمه و از غرب به شهرستان الیگودرز محدود می باشد
اردستان
شهرستان اردستان با مساحت ۱۱۵۹۱ کیلومترمربع و جمعیتی بالغ بر ۴۵۱۵۰ نفر در فاصله ۱۱۸ کیلومتری شمال شرق مرکز استان اصفهان قرار دارد. این شهرستان از ۲ بخش، ۳ شهر، ۷ دهستان و ۳۰۶ روستای دارای سکنه تشکیل گردیده ‌است. مرکز این شهرستان شهر اردستان است. مسجد جامع زواره از توابع اردستان نخستین مسجد چهارایوانی در ایران است که همچنان پا برجا مانده است.
خوانسار
خوانسار شهری است واقع در شمال‏غرب استان اصفهان. این شهر مرکز شهرستان خوانسار است. شهری است خوش آب و هوا در عرض جغرافیایی ۳۳ درجه و ۱۳ دقیقه شمالی و طول جغرافیایی ۵۰ درجه و ۱۹ دقیقه شرقی با ارتفاع ۲۲۵۰ متر بالاتراز سطح دریا و پوشش گیاهی متنوع که لاله‌های واژگون آن معروف هستند. خوانسار در ناحیه اى نه چندان دور از کویر مرکزى ایران در فاصله حدود ۱۵۰کیلومترى شمال‏غرب شهر اصفهان واقع شده است.
آران و بیدگل
شهرستان آران و بیدگل از توابع استان اصفهان با وسعت ۶۰۵۱ کیلومتر مریع، در شمالی‎ترین نقطه استان اصفهان واقع است که حدود ۹۰۰۰۰ جمعیت را در خود جای داده است و در پنج کیلومتری شمال کاشان قرار دارد. این شهرستان که در حاشیه جنوب غربی کویر مرکزی ایران واقع شده از شمال به دریاچه نمک و استانهای سمنان و قم، از مشرق به شهرستان‎های نطنز و اردستان و از جنوب و غرب به شهرستان کاشان محدود می‎شود. این شهرستان از شمال به دریاچه نمک و استانهای تهران، سمنان و قم، از غرب به شرستان کاشان، از جنوب به نطنز و از شرق به شهرستان اردستان محدود می گردد.
سمیرم
این شهرستان بیش از ۱۰ باب امامزاده دارد که در طول سال مردم بسیاری از نقاط مختلف کشور جهت زیارت و ادای نذورات به این اماکن متبرکه مسافرت می نمایند دو چشمه معروف دراین شهرجریان دارد، به نامهای چشمه خوانسار و چشمه خانعلی که دارای آبی گوارا و زلال می باشند. رودخانه های معروف سمیرم، عبارتنداز: ماربر، ونک، شمس آباد و حناکه همگی سرانجام ویکجا به رود خرسان ملحق می شوند. ازمناظر دیدنی این منطقه آبشار معروف آن است و همچنین تخت سلیمان، آب ملخ، دهات پادنا و دیگر دیدگاههای طبیعی کوهستانی را می توان نام برد.
نطنز
شهرستان نطنز از توابع استان اصفهان و در فاصله ۱۲۰ کیلومتری مرکز استان اصفهان قرار گرفته است. این شهرستان با وسعتی بالغ بر ۳۳۹۷ کیلومتر مربع، بین شهرستان های آران و بیدگل و کاشان از شمال، و اصفهان از جنوب قرار دارد. ارتفاع شهرستان از سطح دریا ۱۶۰۰ متر و در مجاورت کویر مرکزی ایران قرار گرفته است. قدمت این منطقه به دوره پیش از اسلام بر می گردد. مهمترین یادگارهای این شهر؛ مسجد جامع، خانقاه و آرامگاه شیخ عبدالصمد هستند.
فریدون شهر
فریدون شهر، مرکز شهرستان فریدون شهر، با پهنه ای حدود ۳ کیلومتر مربع، در باختر استان اصفهان، در ۳۲ درجه و ۵۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه پهنای شمالی و ۵۰ درجه و ۷ دقیقه و ۱۵ ثانیه درازای خاوری نسبت به نیمروز گرینویچ و بلندی ۲ هزار و ۵۳۰ متر از سطح دریا قرار دارد. این شهرستان از شمال به شهرستان فریدن و استان لرستان، از خاور به شهرستان فریدن، از باختر به لرستان و از جنوب به استان چهار محال و بختیاری محدود می باشد.
خمینی شهر
شهرستان خمینی شهر بامساحت ۱۷۵/۵کیلومترمربع و ارتفاع ۱۵۹۵ متر در مرکز استان اصفهان درشمال غربی اصفهان درفاصله ۱۲ کیلومتری شهر اصفهان واقع شده است ازدو بخش کوهستانی (درشمال) و منطقه دشت(درجنوب)تشکیل شده است.
فلاورجان
شهرستان فلاورجان(لنجان سفلی) با طول جغرافیایی۳۰دقیقه و۵۱ درجه وعرض جغرافیایی ۳۴ دقیقه و ۳۲درجه، با مساحت ۵۱۰ هکتار با مرکزیت شهر فلاورجان می باشد و ارتفاع از سطح دریا ۱۶۰۰متر است که ۴۴۳کیلومتر با تهران فاصله دارد.
مبارکه
شهرستان مبارکه در فاصله ی ۶۵ کیلو متری جنوب غربی اصفهان و بین ۵۱ درجه و ۱۳ دقیقه و ۵۱ درجه و ۴۸ دقیقه طول شرقی و ۳۲ درجه و ۳ دقیقه و ۳۲ درجه و ۲۸ دقیقه عرض شمالی واقع گردیده است.
شاهین شهر و میمه
شهرستان شاهین شهر و میمه با وسعت ۶۶/۵۴۰۹ کیلومتر مربع و با مرکزیت شاهین شهر درشمال شهرستان اصفهان واقع گردیده است. این شهرستان دارای ۲ بخش ۶ شهر و ۴ دهستان می باشد.
برخوار
شهرستان برخوار با وسعت ۷۷/۱۹۵۲ کیلومتر مربع که از این مقدار حدود ۱۸۶۳ کیلومتر مربع آن دشت و بقیه بصورت ارتفاعات است؛ در شمال اصفهان واقع شده است.
لنجان
شهرستان لنجان یکی از شهرستانهای استان اصفهان می‌باشد که در غرب اصفهان واقع شده‌است. زرین‌شهر مرکز این شهرستان است. این شهرستان دارای سه دانشگاه می‌باشد. دانشگاه آزاد سده لنجان، دانشگاه پیام نور زرین شهر و دانشگاه جامع علمی کاربردی زرین شهر. کارخانه ذوب آهن از بزرگ‌ترین صنایع این شهرستان است. کارخانه صنایع دفاع، مجتمع فولاد مبارکه، کارخانه نوید منگنز، کارخانه سیمان سپاهان و زرین خودرو از جمله صنایع این منطقه‌اند. content
اصفهان اصفهان یکی از شهرهای مبنایی برای کشور ایران در طول تاریخ بوده و هست این شهر از معدود مراکز باستانشناسی ارزشمند جهانی و بسیاری از آثار باستانی آن در لیست آثار بشری به ثبت رسیده است اگر از تاریخ این شهر سخن به میان آید سرگذشت آن تا اعماق اساطیر و افسانه ها ریشه دارد تاریخ این شهر از یک سو به سلیمان و نوح متصل و از سوی دیگر پایگاه نهضت کاوه آهنگر بر علیه ضحاک خونخوار معرفی می گردد. دائره المعارف باستانی تاریخ اصفهان را از قرن سوم پیش از میلاد مسیح ذکر کرده است ولی دکتر لطف الله هنرفر در مقدمه کتاب آشنایی با شهر تاریخی اصفهان نوشته است موجودیت تاریخی این شهر به هزاره سوم قبل از میلاد هم می رسد . در هر حال نام اصفهان در ابتدا انزان بوده و سپس به گابیان یا گی تبدیل شده است در دوران عیلامیان شعبه ای از مادها به سوی اصفهان رهسپار شدند وبا توجه به این که اصفهان تحت تسلط عیلامیان قرار داشت از پیشرفت آنها جلوگیری به عمل آمد. در این دوران جاده تجارتی که خلیج فارس را به ناحیه اصفهان مربوط می ساخت به این شهر اهمیت خاصی می بخشید یاقوت حموی اصفهان را سواران نامیده که مشتق از واژه های اسپهان و سپاه است احتمالا وجه تسمیه این شهر به دلیل وجود پادگان نظامی در آن بوده است . اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانی اصفهان را به تصرف خود درآورد این شهر که محل فرمانروایی یکی از هفت خاندان بزرگ بود با ظهور اسلام در زمان خلیفه دوم به تصرف مسلمانان درآمد و پس از این که اصفهان اسلام را پذیرفت برای مدتی جی نامیده شد. در قرن چهارم هجری مرداویج بنیانگذار سلسله زیاری اصفهان را ضمیمه تصرفات خود کرد . رکن الدوله دیلمی دو محله مسلمان نشین شهرستان و یهودیه را به همدیگر ملحق نمود اصفهان در دوره آل بویه و سلجوقیان پایتخت بوده است . در سال ۱۰۰۰ هجری قمری به دستور شاه عباس اول پایتخت صفویان از قزوین به اصفهان انتقال یافت. خیابانهای وسیع و میدانهای بزرگ مساجد و کاخهای سلطنتی بخشی از سیمای شهر اصفهان در این دوران است. تحقیقات باستان شناسی و کاوشهای علمی حاکی است یکی از نخستین نواحی مراکز تمدن و مسکن انسانهای ماقبل تاریخ در اطراف کاشان قرار دارد .

معرفی جاذبه های تاریخی-فرهنگی

میدان امام (میدان نقش جهان)
در محل این میدان (قبل از آن که شهر اصفهان به پایتختی صفویه انتخاب شود)، باغ وسیعی به نام نقش جهان وجود داشت. در دوره شاه عباس اول آن باغ را تا حدود امروزی آن وسعت دادند و در اطراف آن مشهورترین و عظیم ترین بناهای تاریخی اصفهان را که از آن روز شهره آفاق اند، مانند: مسجد جامع عباسی (مسجد امام)، مسجد شیخ لطف الله، عمارت عالی قاپو، و سردر قیصریه، را به وجود آوردند. این میدان یکی از بزرگ ترین میدان های جهان و در دوره شاه عباس و جانشینان او محل بازی چوگان، رژه قشون، جشن و چراغانی و محل نمایش های مختلف بوده است. دو دروازه ی سنگی چوگان، از آن دوره، هنوز در شمال و جنوب میدان از عظمت دیرین آن حکایت می کنند.

خانه طباطبایی کاشان
قدمت عمارت طباطبایی براساس کتیبه موجود در شاه نشین این عمارت، به سال ۱۲۹۸ هـ.ق برمی ‌گردد. این عمارت دارای دو بخش مجزا و در اصل دو خانه مستقل است. مهم ‌ترین مجموعه فضایی این عمارت، جبهه جنوبی با ارتفاعی بلندتر از سایر قسمت‌های بناست و قوسی نیم دایره بر فراز ایوان میانه خود دارد که بالاترین نقطه در خط آسمان کلب بنا را تشکیل می ‌دهد
خانه بروجردی کاشان
خانه بروجردی (در کوی سلطان میراحمد)یکی از نمونه‌های تکامل یافته ساختمان‌های کاشان است که شکل و حجم و پوشش آن نیز در میان سایر خانه‌ها نمونه است. این خانه را که تقریبا یک قرن پیش حاج سید جعفر نطنزی یکی از بازرگانان و ملاکین بزرگ کاشان برای سکونت خود بنا کرده است
خانه عامری
مجموعه خانه تاریخی عامری ها یکی از قدیمی ترین خانه های کاشان است که قدمت آن به دوران زندیه می رسد. البته وضعیت فعلی این بنا مربوط به دوران قاچار بوده که به وسیله سهام السلطنه عامری بازسازی گردیده است
خانه تهامی کاشان
فضاهای عمارت تهامی در دو طبقه واقع شده‌اند که سطح طبقه اول پایین ‌تر از سطح معبر عمومی مجاور خانه است و حیاط اصلی به صورت گودال باغچه‌ای درآمده که در هر چهار طرف آن فضاهای گوناگونی ساخته شده‌اند. مهم ‌ترین مجموعه فضایی خانه در جبهه جنوب خاوری آن واقع است. در وسط این جبهه یک تالار پنج دری با دو فضای کوچک متصل به آن وجود دارد. تزیینات ظریف و پر کار گچ بری رنگی و آینه کاری زینت بخش سقف و دیوارهای تالاری است که در این قسمت بنا قرار دارد. بادگیری بلند نیز در گوشه جنوبی این جبهه و دو سرداب بزرگ در جبهه جنوب خاوری و شمال باختری این عمارت قرار دارد و ورودی بنا نیز در جبهه جنوب خاوری با سر در و دو هشتی متصل به یکدیگر واقع شده است
خانه شیخ هرندی اصفهان
این خانه از فضاهایی یک طبقه تشکیل شده است و حوضخانه‌ای در گوشه شمال خاوری مجموعه واقع شده است. جبهه شمالی خانه متشکل از دو اتاق سه دری در دو سو و اتاق دیگری در میانه است. اتاق های سه دری عمق‌هایی متفاوت دارند ولی در نما کاملاً مشابه یکدیگرند و به وسیله ایوانچه‌هایی با حیاط ارتباط می ‌یابند.
خانه چرمی اصفهان
این بنا از خانه‌های اشرافی دوره قاجار محسوب می ‌شود و دارای فضاهای متنوع وتزیینات فراوان می ‌باشد. حیاط مستطیل شکل خانه در سه جبهه شمالی، خاوری و باختری خود با فضاهای متعددی احاطه شده که در این میان جبهه شمالی با ارتفاعی نزدیک به سه طبقه مهم ترین بخش خانه را تشکیل می ‌دهد.
خانه محمود سرتیپی اصفهان
مجموعه فضاهای بسته خانه محمود سرتیپی در سه جبهه حیاط مستطیل شکلی قرار گرفته‌اند که دو جبهه شمالی و جنوبی آن از جبهه سوم مرتفع‌ترند. مهم ترین فضای خانه تالار جبهه شمالی است که به شکل نیم صلیبی می باشد و با دو اتاق سه دری طرفین خود کاملاً مرتبط است.
خانه دهدشتی اصفهان
فضاهای خانه در چهار سمت حیاط نسبتاً بزرگ و مستطیل شکلی نشسته‌اند. مهم ترین بخش خانه در جبهه شمالی حیاط قرار دارد. این جبهه شامل تالاری در میانه و دو اتاق سه دری در دو طرف آن است. دو ایوانچه مقابل اتاق‌های گوشوار و دو اتاق پشت آن ها و نیز شاه ‌نشین در پشت تالار این مجموعه را کامل می ‌کنند. – حدود ۲۲۵۰ سال پیش – می رسد.
خانه یدالهی اصفهان
مهم ترین بخش های خانه در دو جبهه شمالی و جنوبی در دو انتهای محور اصلی حیاط کشیده‌ای قرار گرفته‌اند. این دو جبهه، دو تالار بزرگ با ابعاد و شکل مشابه دارند اما نسبت به حیاط کاملاً قرینه نیستند. به این صورت که تالار جبهه شمالی، شاه نشینی در عمق خود دارد و در تالار جبهه جنوبی فضایی همانند شاه نشین در کنار پنجره مشرف به حیاط دیده می ‌شود.
خانه کریمی اصفهان
خانه کریمی از یک حیاط مستطیل شکل و فضاهایی در جبهه شمالی و خاوری آن تشکیل شده است که مجموعه فضایی مهم تر خانه در جبهه شمالی آن واقع است. این مجموعه شامل تالاری صلیبی شکل در میانه و دو اتاق سه دری در طرفین است. این اتاق ها علاوه بر حیاط اصلی خانه از ضلع دیگر خود به فضاهای دیگری مشرف‌اند.
خانه سجادی کاشان
عمارت سجادی با حیاطی مرکزی و وسیع از سه مجموعه فضایی مهم تشکیل شده که جبهه جنوبی شامل حوضخانه، شاه نشین و چهاراتاق سه دری است. حوضخانه و سقف ایوان این بخش از عمارت با تزیینات یزدی بندی آراسته شده است.
خانه وثیق انصاری (سرهنگ وثیق) اصفهان
خانه در حدود ۱۵۰ سال پیش توسط بزرگ خاندان وثیق انصاری، رییس مستوفیان دربار ظل السلطان، حاکم اصفهان ساخته شده و از زیباترین خانه‌های دوره قاجار در این شهر به شمار می آید.
خانه حاج مصور الملکی اصفهان
خانه شامل فضاهای متنوعی است که در چهار سوی یک حیاط مستطیل شکل قرار گرفته‌اند. مهم ترین این فضاها با نماهایی متفاوت در جبهه جنوب خاوری خانه، جبهه‌ای که در ابتدای ورود به حیاط در چشم انداز مخاطب قرار می ‌گیرد، واقع شده است.
خانه حاج حسن غفوری قزوینی‌ها اصفهان
مجموعه از دو حیاط بیرونی و اندرونی تشکیل شده که فضاهای مختلف خانه پیرامون آن ها واقع شده‌اند. جبهه شمالی هر دو حیاط از سایر جبهه‌های آن ها مرتفع‌تر و مهم تر است و قرارگیری حوض در مقابل این جبهه‌ها تاکیدی بر اهمیت آن ها است.
خانه کهکشانی اصفهان
فضاهای این خانه در سه جبهه حیاط مرکزی آن قرار گرفته‌اند. جبهه شمالی دو طبقه بوده تالاری در میانه خود دارد و دو اتاق سه دری در طرفین آن دیده می ‌شود. هر یک از این اتاق های سه دری ایوانچه‌ای جلوی خود دارد که بر روی آن در طبقه بالا اتاقی قرار گرفته است.
چله خانه اصفهان
در مجاورت مقبره بابا رکن الدین چند اتاق مربوط به یک دیگر واقع شده که یکی از آن ها معروف به چله خانه می باشد و سابقاً مرتاضین در آن جا چله نشینی می ‌کرده‌اند. بعضی از این اتاق‌ها دارای گچ بری ‌هایی ممتاز بوده و تا چند سال قبل اشعار نوشته شده بر روی گچ دیوار (خط نستعلیق) خوانده می شده است.
خانه انگورستان ملک اصفهان
این باغ انگور در زمان حکومت نادرشاه افشار به عنوان مالیات از مردم گرفته شد و در دوره ناصرالدین شاه قاجار به تملک مسئول امور مالی حکومت اصفهان، یعنی پدر حاج محمد ابراهیم ملک التجار در آمد. بعدها حاج محمد ابراهیم خان بنای انگورستان را به منظور برگزاری مراسم عزاداری و تعزیه احداث کرد.
خانه جمال قدسیه اصفهان
به اظهار مالک خانه با توجه به نقاشی ها و تزیینات تالارهای جنوبی و شمالی، قدمت قسمت هایی از بنا به دوره صفوی می ‌رسد. دو کتیبه در تالار شمالی تاریخ های ۱۰۸۴ و ۱۲۶۵ هجری قمری دارند. اولین مدرسه ابتدایی اصفهان که توسط میرزا عبدالحسین قدسی در سال ۱۲۸۷هـ . ش تأسیس گشت در سال ۱۳۱۰هـ . ش به این خانه منتقل شد. این مدرسه تا سال ۱۳۲۶هـ . ش دایر بود و هنوز این بنا به نام مدرسه قدسیه هم خوانده می ‌شود.
خانه حاج رسولی ها اصفهان
تاریخ بنای این خانه احتمالا اواخر دوره زندیه می باشد و بانی آن، بزرگ خاندان حاج رسولیها و از تجار معتبر اصفهان بوده است. فضاهای خانه در چهار چوب حیاطی مستطیل شکل واقع شده‌اند. چهار تالار خانه که در میانه چهار جبهه حیاط قرار گرفته‌اند، پوشیده از تزیینات مقرنس، قطاربندی، گچ بری، طلاکاری و نقاشی روی گچ می باشند و ضلع مجاور حیاط هر چهار تالار را ارسی ظریف و زیبایی پوشانیده است.
خانه داوید اصفهان
فضاهای بسته خانه در چهار جبهه یک حیاط مستطیل شکل قرار گرفته‌اند. مهم ترین مجموعه فضایی این خانه در جبهه شمالی آن واقع شده که شامل تالاری صلیبی شکل با ارتفاع دو طبقه در میانه و چهار اتاق سه دری در دو طبقه طرفین آن می باشد.
خانه دکتر اعلم اصفهان
این خانه از بناهای اشرافی دوره قاجار به شمار می ‌رود که وجود تزیینات متنوع و گسترده در جای جای خانه مؤید این امر است. حیاط وسیع خانه در چهار جبهه توسط فضاهای بسته احاطه شده است. جبهه شمالی مرتفع‌تر و بارزتر از سایر قسمت های خانه می باشد و شامل تالار شاه‌ نشین‌دار بزرگی در میانه و دو اتاق سه دری در طرفین است.
خانه سوکیاسیان اصفهان
این خانه از آثار باقی مانده از دوره صفوی است که امروزه دانشکده مرمت دانشگاه هنر در آن استقرار یافته است. این بنا از حیاطی وسیع و طویل و فضاهایی در دو جبهه شمالی و جنوبی تشکیل شده است. جبهه جنوبی که فضاهای مهم تری را در خود جای داده، از جهت دیگر به حیاط دیگری مشرف است. این جبهه شامل ایوانی دو ستونی است که مقابل یک حوضخانه زیبا نشسته است.
خانه شریفیان کاشان
عمارت شریفیان که قدمت آن به سال ۱۲۳۰ هـ.ق برمی گردد ترکیبی از سه مجموعه فضایی است که دو مجموعه مهم تر و اصلی آن دو طبقه و در جبهه‌های شمالی و جنوبی حیاط قرار دارند.
خانه شیخ الاسلام و شرکا اصفهان
خانه شیخ الاسلام دارای حیاط بسیار بزرگی است که فضاهای اصلی در شمال و جنوب آن ساخته شده‌اند. این حیاط غالبا محل بزگراری مراسم مذهبی بوده و محوطه سازی آن با سایر خانه‌های اصفهان متفاوت می ‌باشد. به این ترتیب که یک حوض نسبتا کوچک مقابل ایوان شمالی و دو باغچه به شکل هشت ضلعی در دو سوی آن قرار دارد. مهم ترین فضای خانه ایوان وسیع ستون‌داری است که در میانه ضلع جنوبی حیاط قرار گرفته است.
خانه عباسیان کاشان
عمارت عباسیان یکی از جالب ترین نمونه‌ها در بین خانه‌های کاشان است و به لحاظ تنوع و تعدد فضاهای این خانه با هیچ یک از خانه‌های دیگر کاشان قابل مقایسه نیست. این عمارت دارای حیاطی کم وسعت و مرتفع است. ایوان اصلی خانه دارای تزیینات زیبای یزدی بندی بوده و ارتفاع آن از سایر قسمت های بنا بیش تر است. در پشت این ایوان، تالار بزرگ صلیبی شکلی قرار دارد که به همراه ایوان مجموعه فضایی مهمی را پدید آورده است.
خانه عطارها کاشان
فضاهای عمارت عطارها در سه جبهه از حیاط آن واقع شده‌ و حیاط برخلاف معمول جهت خاوری ـ باختری دارد. جبهه خاوری عمارت دارای ارتفاعی معادل دو طبقه است در حالی که فضاهای واقع در دو سوی دیگر حیاط جبهه‌های شمالی و جنوبی و همچنین دیوار جبهه باختری یک طبقه هستند و به این ترتیب فضاهای حیاط فراخ‌ و دلباز شده است.
خانه عکاف‌زاده و شریف اصفهان
مجموعه این خانه از دو بخش بیرونی و اندرونی تشکیل شده که طی نیم قرن اخیر از یکدیگر تفکیک شده‌اند و امروزه در تملک خانواده‌های عکاف‌زاده و شریف می ‌باشند. بخش بیرونی، دارای حیاط مرکزی کوچکی است که فضاهای بسته در چهار طرف آن واقع شده‌اند. مهم ترین فضای این بخش تالار جبهه شمالی است که شاه ‌نشینی به شکل نیم هشت و با ارتفاعی معادل یک طبقه دارد.
خانه لباف اصفهان
فضاهای خانه لباف در سه جبهه حیاط وسیع آن قرار گرفته‌اند که جبهه شمالی مهم ترین و مرتفع‌ترین آن ها می ‌باشد. این جبهه شامل تالاری صلیبی شکل در میانه و دو اتاق در طرفین آن است. تالار توسط سه در چوبی به حیاط گشوده می ‌شود و از دو سوی دیگر به فضاهای پیرامون خود راه می ‌یابد.
خانه مارتا پیترز اصفهان
خانه مارتا پیترز که بخش اصلی آن بنایی مکعب شکل و متعلق به دوره صفویه است الگویی متفاوت با خانه‌های عادی هم عصر خود دارد و به نظر می ‌رسد طرح کلی این خانه در ابتدا به صورت یک کوشک و در میان باغ واقع بوده که در طول زمان دستخوش تغییراتی شده است.

عمارت عالی قاپو
این قصر که در عهد صفویه «دولتخانه مبارکه نقش جهان» و «قصر دولتخانه» نام داشت، نمونه منحصر به فردی از معماری کاخ های عهد صفوی است که در اوایل قرن یازدهم هجری، به امر شاه عباس اول، ساخته شده است. شاه صفوی، سفیران و شخصیت های عالیقدر را در این کاخ به حضور می پذیرفت. بعد از او هم، جانشینان وی در همین کاخ و در ملحقات آن، مانند عمارت حوضخانه و تالار مروارید، مهمانان خود را به حضور می پذیرفتند.
کاخ چهل ستون اصفهان
چهل ستون از جمله بناهایی است که اصفهان ملقب به نصف جهان بخش مهمی از شهرت خود را مدیون آن است. ساخت این کاخ که ابتدا جهان نما نام داشته است در دوره شاه عباس اول و در وسط باغ چهل ستون (باغ جهان نما) که بالغ بر ۶۷۰۰۰ متر مربع مساحت داشته آغاز و در دوره شاه عباس دوم به پایان رسیده است. طبق کتیبه داخل قصر سال ۱۰۵۷ هـ . ق به عنوان تاریخ بنای این کاخ نقش بسته است و بعد از مدتی تغییراتی کلی در آن داده شد. در این کاخ قسمت های دیدنی و جالب توجه زیادی از جمله، ‌ستون‌های عظیم، تالارهای هجده ستون، تالار آیینه، شیرهای سنگی چهار گوشه حوض مرکزی تالار و ازاره‌ های مرمری منقش اطراف که معرف صنعت حجاری دوره صفویه است، تزیینات عالی طلا کاری سرسرای پادشاهی، اتاق‌های طرفین تالار آینه و تابلوهای بزرگ نقاشی تالار پادشاهی (شامل تصویر شاهان صفوی)، تصویری از شاه عباس اول با تاج مخصوص و مینیاتورهای دیگری در اتاق گنجینه که در مرمت سال ‌های ۱۳۳۴ و ۱۳۳۵ خورشیدی از زیر گچ خارج شده است بر سقف ایوان و دیوار تالارهای کوچک و بزرگ این کاخ نقاشی ‌های زیبایی به چشم می ‌خورد که با رنگ های متنوع و جذاب چشم را می ‌نوازند. این نقاشی ‌ها در قاب‌های چوبی ظریفی به اشکال مختلف هندسی کشیده شده‌اند و عمدتاً مراسم باریابی سفیران کشورهای خارجی به دربار صفوی و صحنه‌هایی از رزم سپاه ایران و قشون عثمانی و مجالسی از بزم درباریان صفوی را به نمایش می ‌گذارند. افزون بر این تصاویر بدیع و زیبا، نقاشی ‌های مینیاتوری زیبایی نیز بر دیوار و سقف مشهود است. تزیینات آینه کاری، مقرنس کاری، گچ بری و لوح‌ هایی با خط نسخ مشکی بر زمینه گل و بوته را باید به مجموعه آثار هنری این کاخ افزود.
کاخ هشت بهشت
عمارت تاریخی هشت بهشت نمونه ‌ای از کاخ ‌های محل سکونت آخرین سلاطین دوره صفوی است که در دوره شاه سلیمان (۱۰۸۰ هـ . ق) بنا شده و در مسیر خیابان تاریخی چهارباغ قرار دارد. امروزه تنها بخش کوچکی در حدود ۵۰۰۰ متر از باغ وسیع و زیبای هشت بهشت بر جای مانده اما قصر تاریخی آن هنوز اثری ارزنده و جالب توجه است. کاشی کاری های زیبایی که تصویر انواع پرندگان، درندگان و خزندگان بر آن ها نقش شده است از آثار قابل توجهی هستند که نماهای خارجی قصر را تزیین کرده آینه کاری این کاخ شاهد دیگری بر زیبایی بنا بوده است. شهرت این کاخ گذشته از جنبه معماری و زیبایی، به علت به کاربردن سنگ های مرمر و طاق مقرنس کاری و نقاشی و مناظر کاشی کاری خاص آن است. ساختمان این قصر دو طبقه، دارای شاه‌ نشین و غلام گردش و اطاق های متعددی است. داخل ایوان‌های آن با نقوش زیبای طلایی تزیین شده است. در دهه اخیر پارک مجلل و زیبایی به همت شهرداری اصفهان در اطراف این کاخ تاریخی طراحی و ساخته شد که در حال حاضر از گردشگاه های مهم شهر اصفهان محسوب می شود..
خانه تهامی کاشان
فضاهای عمارت تهامی در دو طبقه واقع شده‌اند که سطح طبقه اول پایین ‌تر از سطح معبر عمومی مجاور خانه است و حیاط اصلی به صورت گودال باغچه‌ای درآمده که در هر چهار طرف آن فضاهای گوناگونی ساخته شده‌اند. مهم ‌ترین مجموعه فضایی خانه در جبهه جنوب خاوری آن واقع است. در وسط این جبهه یک تالار پنج دری با دو فضای کوچک متصل به آن وجود دارد. تزیینات ظریف و پر کار گچ بری رنگی و آینه کاری زینت بخش سقف و دیوارهای تالاری است که در این قسمت بنا قرار دارد. بادگیری بلند نیز در گوشه جنوبی این جبهه و دو سرداب بزرگ در جبهه جنوب خاوری و شمال باختری این عمارت قرار دارد و ورودی بنا نیز در جبهه جنوب خاوری با سر در و دو هشتی متصل به یکدیگر واقع شده است
باغ فین کاشان
باغ فین در ۶ کیلومتری جنوب شهر کاشان و در کنار روستای فین(کوچک) قرار دارد و از با ارزش ‌ترین آثار تاریخی کاشان است. بنای بر جای مانده باغ، از دوران صفوی است که بر روی بناهای دوره دیلمی ساخته شده و از لحاط باغ آرایی و آب رسانی دارای اهمیت ویژه‌ای است. باغ فین از کاخ‌های صفوی بوده که در زمان‌های بعد به ویژه زندیه و قاجاریه ، بناهایی به آن افزوده‌اند. بناهای این باغ شامل سر درب ورودی و برج و باروی آن، شتر گلوی صفوی در میانه باغ، شتر گلوی فتح علی شاهی و اتاق شاه نشین در جنوب خاوری باغ، موزه ‌در باختر باغ و حمام‌های کوچک و بزرگ و کتابخانه در خاور باغ می شود.
کاخ فرح آباد اصفهان
در دوره سلطنت شاه سلطان حسین مجموعه بناهای زیبایی که شامل مدرسه چهارباغ و کاروان سرای مادر شاه و بازار شاهی (بازارچه بلند) و کاخ فرح آباد بوده، به آثار باشکوه دوره صفویه افزوده شد، کاروان سرای سه طبقه مادر شاه در جانب خاوری مدرسه سلطانی چهار باغ بنا شده و از نمونه‌های زیبای کاروان سراهای عهد صفویه است. سر در جنوبی این کاروان سرا به سوی باغ فتح آباد و سر در شمالی آن در بازار شاهی باز می شده است. بازار شاهی که امروزه آن را بازارچه بلند می ‌نامند در طول ضلع شمالی مدرسه چهار باغ و کاروان سرای مادر شاه از خیابان چهار باغ تا حد خاوری هشت بهشت امتداد می ‌یافته است. این بازار تاریخی هم اکنون نیز با طاق‌های بلند و حجرات دو طبقه فوقانی و تحتانی وجود دارد و سر در شمالی مدرسه چهار باغ و سر در کاروان سرای مادر شاه در این بازار واقع می باشد ولی یک قسمت از حد خاوری آن به مرور زمان تصرف شده و در نتیجه از طول اصلی بازار مقداری کاسته شده است. کاخ فرح آباد بنایی سست بنیاد و از خشت خام بوده و در دامنه کوه صفه قرار داشته است.

آرامگاه سهراب سپهری
سهراب سپهری شاعر، عارف مشرب و طبیعت گرای معاصر است که در سال ۱۳۰۷ ه.ش در کاشان متولد شد و در سال ۱۳۵۹ ه.ش دارفانی را وداع گفت و در روستای مشهد اردهال کاشان به خاک سپرده شد.
آرامگاه مجلسی
این آرامگاه در گوشه شمال غربی مسجد جامع اصفهان واقع شده و مدفن چند تن از علمای بزرگ شیعه، از جمله آخوند ملا محمد تقی مجلسی و فرزندش آخوند ملا باقر مجلسی_ صاحب بحارالانوار- است.
امامزاده آقا علی عباس
در ۸ کیلومتری «بادرود» و ۳۵ کیلومتری شمال شرقی نطنز (حدود ۶۰ کیلومتری کاشان) بقعه و بارگاه باشکوهی با صحن وسیع و ساختمان های متعدد قرار دارد و منسوب است به فرزند امام موسی کاظم (ع) که به امامزاده آقا علی عباس معروف است.
زینبیه
بعد از دروازه طوقچی (میدان قدس)، در کنار غربی جاده اردستان، در قریه ای به نام اوزنان یکی از مهم ترین زیارتگاه های اصفهان قرار دارد. این محل آرامگاه یکی از دختران بزرگوار امام هفتم (ع) است.
بقعه شاه زید
در شرقی ترین قسمت محله قدیمی کرواسکان –خیابان بزرگمهر کنونی، بنای یکی دیگر از امامزاده های اصفهان به نام شاه زید واقع شده که در دوره پادشاهی شاه محمد خدابنده صفوی بنا شده است.
بقعه ستی فاطمه
یکی از اماکن مقدس اصفهان به نام ستی فاطمه، در مجاورت بقعه شاهزادگان قرار دارد. بقعه ستی فاطمه، مقبره و ضریح دارد و معروف است که شخص مدفون در این آرامگاه، فاطمه صغری بنت حضرت موسی بن جعفر (ع) است. ساختمان صحن و بقعه آن از دوره صفویه به یادگار مانده است.

حمام عبدالرزاق خان
یکی از حمام های تاریخی کاشان، حمام مشهور خان است. این حمام که در مجموعه بازار کاشان قرار دارد.
حمام بازار
این حمام که به نام حمام حاج سید حسین عطار نیز معروف است، یکی از حمام های جالب در مجموعه بازار کاشان است که تاریخ بنای آن به سال ۱۲۴۲ ه.ق می رسد.
حمام باغ فین
در مجموعه باغ فین ۲ حمام کوچک و بزرگ وجود دارد که هر یک دارای خزینه و حوض های متعدد آب هستند. حمام کوچک آن از حیث معماری چندان مهم نیست؛ اما حمام بزرگ آن با ستون های مرمری و سقف نقاشی شده، بسیار جالب توجه است. در حمام کوچک باغ فین واقعه قتل امیر کبیر (قهرمان مبارزه با استعمار در دوره قاجار) روی داده است و از این حیث، ارزش و اعتبار تاریخی دارد.
حمام مجموعه اردهال
یکی از قسمت های مجموعه بناهای اردهال، واقع در ۴۲ کیلومتری غرب کاشان، حمام آن است که ساخت آن به دوران صفوی مربوط است.

پل خواجو
پل خواجو یا «پل شاهی» که از اواخر دوره تیموری شالوده هایی داشته است، به امر شاه عباس دوم در سال ۱۰۶۰ هجری به صورت امروزی آن ساخته شد. این پل در سال های نه چندان دور به نام های «پل شیراز» و «پل بابا رکن الدین» معروف بوده است.
پل شهرستان
این پل در ناحیه «جِی» قدیم و در ۴ کیلومتری شرق اصفهان واقع شده و قدیمی ترین پلی است که بر زاینده رود احداث شده است. پل شهرستان از نظر معماری فوق العاده جالب توجه است و به عقیده باستان شناسان اساس و بنیاد آن به دوره ساسانیان مربوط است، ولی ساختمان های روی پل از نحوه معماری دوره اسلامی متأثر گردیده اند.
پل الله وردی خان
این پل که در نوع خود شاهکار بی نظیری از آثار دوره شاه عباس اول صفوی است، به هزینه و نظارت سردار معروف او «الله وردی خان» بنا شده است. این پل به نام های «سی و سه چشمه»، «چهار باغ»، «جلفا» و بالاخره «زاینده رود» معروف است. تاریخ بنای این پل را شیخ علی نقی کمره ای شاعر زمان شاه عباس در یک قطعه شعر به ماده تاریخ، سال ۱۰۰۵ هجری ذکر کرده است. این سال مقارن ایامی است که خیابان چهار باغ نیز احداث شده است. این پل یکی از شاهکارهای معماری و پل سازی ایران محسوب می شود و از زیبایی و عظمت انحصاری برخوردار است.
پل مارنان
نام این پل که در اصل «ماربین» نام داشته، از کلمه «مهربین» اوستایی اخذ شده است. قرن ها قبل از ظهور زرتشت، معبد مهرپرستان بر فراز کوه سنگی قرار داشت. نام این بلوک در دوره ساسانیان مهربین بود و در طول مدت ۱۴ قرن دوره اسلامی به «ماربین» معروف شد.
پل سعادت آباد (پل جویی)
این پل که با عرض کم و طول ۱۴۷ متر بر روی زاینده رود و در فاصله دو پل الله وردی خان و پل خواجو ساخته شده است، از بناهای دوره شاه عباس ثانی در سال ۱۰۶۵ هجری قمری است. وجه تسمیه این پل به (جویی)، و در تلفظ عامه مردم به «جوبی»، که در قرن اخیر متداول شده است، به مناسبت جوی کوچک ظریفی از سنگ پارسی بود که در عهد صفوی بر روی پل تعبیه شد.

موزه چهل ستون
کاخ چهل ستون، در زمان شاه عباس اول و دوم صفوی و در سده یازدهم هجری قمری، در میان باغ وسیعی ساخته شده است و یکی از نمونه های کم نظیر سبک معماری دوران صفویه در اصفهان به شمار می رود. این بنای معتبر تاریخی برای نخستین بار در سال ۱۳۳۷ ش. برای بازدید عموم آماده شد. پس از انقلاب اسلامی و طی یک وقفه ده ساله که به منظور بازسازی، مرمت و تجهیز آن صورت گرفت، مجدداً در بهمن ماه ۱۳۶۷ با نام موزه چهل ستون بازگشایی شد.
موزه هنرهای تزیینی
بخشهای هفت گانه موزه ۱-خط و کتابت ۲-آثار لاکی و روغنی ۳-دستبافته ها و رودوزی های سنتی ۴-نگارگری ۵-آبگینه فلزی ۶-آثار جنوبی ۷-بخش آبگیینه
موزه ملی کاشان
باغ فین با درختان کهن، برج های قدیمی، استخرها، جویبارهای متعدد و فواره های طبیعی (معروف به فواره های سلیمانی) یکی از زیباترین تفرجگاه های تاریخی ایران به شمار می رود.
موزه هنرهای معاصر
بنایی است زیبا مربوط به دوره صفویه که در نزدیکی چهلستون و مرکز شهر اصفهان قرار دارد. این ساختمان در زمان حکومت قاجار تجدید بنا گردیده و مسعود میرزا حاکم وقت اصفهان آنجا را محل سکونت خود قرار داد. در زمان رژیم گذشته نیز به عنوان ساختمان استانداری مورد استفاده قرار می گرفت.
موزه تاریخ طبیعی
موزه تاریخ طبیعی اصفهان در ۱۵ اسفند ۱۳۶۷ در تالار تیموری ( یکی از بناهای باستانی عصر تیموریان ) که از طرف شهرداری اصفهان در اختیار قرار داده شده تاسیس و راه اندازی گردیده است.
موزه شهدا
به مناسبت هفته دفاع مقدس در مهر ماه ۱۳۸۱ با هدف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهیدان انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس و شناساندن و انتقال مفاهیم ارزشی شهید و شهادت به نسل جوان تاسیس شد.

کلیسای هاکوپ
کلیسای هاکوپ اولین کلیسای ارامنه این ناحیه است که در سال ۱۰۶۵، بعد از مهاجرت ارمنیان به استان اصفهان، احداث شده و در حال حاضر، در حیاط کلیسای مریم واقع است. این کلیسا از آن جهت که اولین کلیسای احداث شده ارامنه جلفاست، مورد احترام و توجه خاص آنها است.
کلیسای بیت اللحم
این کلیسا درمیدان جلفا، به فاصله کمی از کلیسای مریم، قرار دارد. ساختمان آن را یکی از ارامنه نیکوکار آن دوره به نام «خواجه پطرس ولی جانیان» احداث کرده است.
کلیسای گیورگ
این کلیسا یکی دیگر از کلیساهای جالب و دیدنی ارامنه جلفاست که به کلیسای غریب مشهور است. در این کلیسا، قطعات بزرگ سنگ های مقدس «اوچ کلیسا» نگهداری می شود.
کلیسای وانک
این کلیسا، بزرگترین و زیباترین کلیسای جلفای اصفهان است که از نظر تزئینات و نقاشی های فضای داخلی بسیار جالب توجه است و گردشگران زیادی را به خود اختصاص داده.

معرفی جاذبه های طبیعی

منطقه قمشلو
که در غرب اصفهان واقع شده و ۳۷۰۰۰ هکتار مساحت دارد و منطقه ای کوهستانی با اقلمیی سرد و خشک است. این منطقه در زمان قاجار شکارگاه شاهزادگان و ظل السلطان بود و آثاری نیز از آن دوره در این منطقه باقی مانده است. این ناحیه شامل دو قسمت است: یکی پناهگاه حیات وحش و دیگری منطقه ممنوع التعلیف. حیوانات آن شامل قوچ و میش ارمنی، کل، بز و آهو در ارتفاعات است. از پرندگان این ناحیه می توان به کبک، تیهو، بلدرچین، هوبره، کرکس، لاش خور و … اشاره کرد.
منطقه موته
که بین شهرستان های کاشان، لنجان، محلات، گلپایگان، خوانسار و میمه قرار دارد و مساحت آن ۲۲۰۰۰۰ هکتار است. حفاظت این منطقه عمدتاً به منظور حمایت از آهو است و گاهی اوقات گله آهوان در جاده های اصلی نیز مشاهده می شوند. منطقه کلاه قاضی که در جنوب اصفهان و تقریباً در ۲۶ کیلومتری شهر واقع شده است. پستانداران این پناهگاه عبارتند از: کل یا بز کوهی، قوچ و میش، آهو یا غزال ایرانی، پلنگ، خرگوش وحشی، گرگ، کفتار، شغال، گربه شنی، روباه و غیره. عمده ترین پرندگان آن نیز شامل: کبک، تیهو، گنجشک معمولی، خانواده کبوترها، جغد کوچک، خانواده عقاب ها، بالابان، شاهین، کلاغ سیاه، خانواده هدهد و خزندگان منطقه مشتمل بر: افعی شاخ دار ایرانی و مار جعفری است.
آبشار آب ملخ
این آبشار در غرب روستای آب ملخ و در فاصله ۶۰ کیلومتری شهر سمیرم قرار دارد.
آبشار شالورا
این آبشار در ۶۵ کیلومتری غرب اصفان و در نزدیکی روستای چرمهین قرار دارد.
آبشار کرد علیاچ
این آبشار که در ۹۰ کیلومتری غرب اصفهان و در ارتفاعات دالانکوه قرار دارد، از آب شدن برف های دالانکوه به وجود آمده است و در بهار منظره بسیار زیبایی ایجاد می کند. آن نزدیک به خنثی است. این نوع آب های معدنی برای بیماری های دستگاه گوارش، کبد و لوزالمعده مفید هستند.
آبشار سمیرم
این آشار در ۴ کیلومتری شرق سمیرم قرار دارد و ارتفاع آن ۳۵ متر است. در اطراف این آبشار، محلی برای استراحت بازدید کنندگان در نظر گرفته شده است.
آبشار تخت سلیمان
در سمت دیگر رشته کوه دنا، یعنی جبهه شمالی آن در فاصله نیم ساعت راه پیمایی از ده آب ملخ به چشمه و آبشار تخت سلیمان می رسیم که مانند پلی بر رودخانه مارب استوار شده است و از طریق ریشه و شاخه های درختان که این طاق را تشکیل داده است به رودخانه یاد شده سرازیر می شود. این آبشار در عین زیبایی از خطرناک ترین آبشارهای ایران نیز محسوب می شود.
آبشار خضر
آنهایی که پس از دیدار از استان اصفهان و شهر سمیرم و آبشار معروف آن از جبهه شمالی به کوه دنا نزدیک می شوند پس از عبور از رودخاهه نقره ای یا سربی رنگ خضر و گذر از داخل این روستا و باغ های متعدد میوه آن در فاصله ۳ کیلومتری به آبشاری برمی خورند که در داخل تنگه ای به زیبایی فرو می ریزد و در فصل مناسب، گل های لاله ای را که در پایین دست ها و در دامنه های کوه روئیده اند سیراب می سازد. آبشار خضر یکی دیگر از آبشارهای بلند این سلسله جبال می باشد که زیبایی آن همواره باعث جذب توریسم می گردد.
آبشار سنگان:
این آبشار در انتهای جاده کن – سولقان در روستای سنگان است اوج شکوه این آبشار فروردین واردیبهشت است.
آب سرخ فریزهند
چشمه فریزهند به فاصله ۷۸ کیلومتری جنوب کاشان قرار دارد. اطراف چشمه را رسوبات حاصله از جریان آب فرا گرفته است. آب این چشمه از دسته آب های بی کربناته مخلوط همراه با گاز است و در درمان بیماری های دستگاه گوارش، کبد و مجاری صفراوی، معده و روده ای و بیماری های تغذیه ای مؤثر است. به سبب وجود املاح آهن در ترکیبات آن، در ازدیاد تعداد گلبول های قرمز و مقدار هموگلوبین خون و در نتیجه، در درمان انواع کم خونی نیز موثر است.
چشمه آب معدنی ورتون
در ۴۳ کیلومتری جاده اصفهان به یزد جاده ای فرعی وجود دارد که پس از طی ۱۸ کیلومتر به ناحیه ورتون می رسد. بعد از ورتون در فاصله ۱۲ کیلومتری، چشمه های معدنی ورتون قرار گرفته اند.آب گرم ورتون از دسته آب های کلروره بی کربناته و سولفاته کلسیک گرم است. خواص درمانی استحمام در این نوع آب ها عبارت است از: اثر تسکین دهندگی برای دردهای عصبی و رماتیسمی. این آب در صورت آشامیده شدن باعث ازدیاد ترشح معده و در نتیجه سهولت کار گوارش و کبد و لوزالمعده و روده می شود. به سبب وجود سولفات سدیم در ترکیب آن، این آب خاصیت ملین دارد و سرانجام وجود آهن در ترکیب آن، در درمان کم خونی مؤثر است.
غار نیاسر کاشان
این غار از عجایب و نوادر آثار باستانی است. در حدود ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ سال قبل، در دل کوه کرکس و بر فراز تپه های آهکی مشرف بر نیاسر کاشان و احتمالا با مقاصد آیینی و مذهبی به صورت تونل سنگی و پر پیچ و خم با ابزار ابتدایی کنده شده است..
غار آهکی کلهرود
این غار در روستای کلهرود در فاصله ۸۵ کیلومتری شمال شهر اصفهان در دامنه کوه های کرکس قرار دارد و طول آن در حدود ۱۰۰ متر است. .
غار قهرمان
این غار در کوه غربی چشمه لار در خمینی شهر واقع شده است و در آن اتاقی ۳×۳ متر از سنگ، تراشیده شده است. در غار آب انباری نیز وجود دارد.
غار شاه شکر
این غار در کیلومتر ۳۰ جاده شهرضا- سمیرم قرار دارد و علیرغم کوچک بودن، بسیار جالب توجه است.
غار کوکولو
غار کوکولو یا کیلی میلی واقع در کوه های پیربکران در ۱۵ کیلومتری غرب اصفهان قرار دارد.
غار شاه قنداب
غار زیبای شاه قندآب در جنوب شرقی شهرضا واقع شده است.

آداب و رسوم :

آتش‌افروزى و جل جلانى (نطنز )
در نطنز و آبادى‌هاى آن رسم است که در شب‌هاى هفدهم، هیجدهم و نوزدهم دى‌ماه کودکان در دسته‌هاى مختلف جمع مى‌شوند و هر دسته در یکى از تپه‌ها و بلندى‌هاى آبادى بوته و خار و هیزم را که از پیش جمع کرده‌اند آتش مى‌زنند به‌طورى‌که شعله‌هاى آتش سراسر آبادى را روشن کند. آنها معتقدند روشنائى اگر به درخت‌ها برسد آن‌ سال میوه و سردرختى بیشتر مى‌شود و آفات از بین مى‌رود.
شب اسفند (کاشان)
در کاشان و اطراف آن ماه را سى‌روز محاسبه مى‌کنند و براى گرفتن جشن شب اول اسفند قرار جشن مى‌گذارند. از یک‌ماه تا چهل روز پیش از اسفند قرار مى‌گذارند که در یک روز و یک شب اهل آبادى شب اسفند بگیرند. این نوع محاسبه را به کاشى‌ها منسوب مى‌دارند.
چلهٔ بزرگ و چلهٔ کوچک ( کاشان )
در مرق (Marag) کاشان براى زمستان تقسیم‌بندى مخصوص دارند: ده روز اول زمستان و چهل روز بعد از آن‌را ”چلهٔ بزرگ“ و بیست روز بعدى را ”چلهٔ کوچک“ مى‌دانند و به ده روز بعد ”امن و بهمن“ مى‌گویند. از ده روز باقى‌مانده هفت رو”سرما پیرزن“ و سه روز ”سرما عجوزه“ است.
چهارشنبه‌سورى
غروب سه‌شنبه آخر سال بانوى خانه بوته‌اى را آتش مى‌زد و آن ‌را در کوچه مى‌انداخت. کوزه آبى با چند دانه اسفند هم روى آتش مى‌ریخت تا بلا دور شود. شب چهارشنبه‌سورى فالگوشى و فال‌کوزه انجام مى‌شد.
موسیقی
دانان اصفهانی در طول سالیان متوالی سبک خاصی به وجود آورده اند که به مکتب اصفهانی یا سبک اصفهانی شهره است. در پنجاه سال اخیر هر جا صحبت از موسیقی اصیل ایرانی می‌شود، نام تاج اصفهانی و صدای گرم او بر سرزبان است. سلیقه او در انتخاب اشعار، تلفیق شعر و موسیقی باعث اعجاب است. مشهورترین کار او در صفحه ”همایون“ است که در موسیقی ایران هم چنان بی‌رقیب است. او صفحات خود را با استاد حسن کسایی (استاد مسلم نی) و نیز استاد جلیل شهناز که در نواختن تار سبکی بی‌بدیل ابداع نمود، اجرا کرده است. در مکتب اصفهان برای ۷ اصل زیر در آوزاه‌خوانی اعتبار قائل شده اند: ۱- انتخاب شعر
۲- تلفیق شعر و موسیقی
۳- ابداع و تنوع ملودی
۴- ادوات وتنوع تحریر
۵- جمله‌بندی
۶- هم‌سازی (هم نوایی با خواننده)
۷- ابداع (خلاقیت)
در موسیقی ایرانی خوانندگان مکتب اصفهان روی بیان دقیق شعر تاکید دارند و آواز نا مفهوم را دارای کاستی می دانند ولی خوانندگانی که حتی نشان هایی از مکتب اصفهان در آوازشان دیده می شود؛ هم هستند که گاهی تشخیص شعری که می خوانند، برای شنونده مشکل است. استادانی چون عبدالحیم اصفهانی، نایب اسدالله و میرزاحسین ساعت‌ساز و حاج عندلیب از موسیقی دانان بزرگ این خطه هستند که شاگردان بزرگی را پرورش داده اند.
زبان و گویش
مردم استان اصفهان به زبان فارسی با لهجه اصفهانی سخن می گویند و با توجه به وسعت استان اصفهان و در برگرفتن شهرها و روستاهای متعدد لهجه های متفاوتی چون لهجه کاشی، لهجه نایینی و… در این استان رایج است. به طور مثال در منطقه آران و بیدگل، فارسی رایج است ولی با لهجه‌های متفاوت مخصوص آن محل گویش انجام می شود. زبان ملی این منطقه که در اصطلاح آن زبان “دهی” می‌گویند از زبان‌های پهلوی قدیم است. هر یک از نواحی استان اصفهان دارای ویژگی های خاص خود است. عشایر قشقایی زبان ترکی مخصوص به خود را دارند و عشایر بختیاری به زبان بختیاری سخن می گویند. کاشانی ها لهجه کاشی دارند.

صنایع دستی :

شهرستان های اصفهان و کاشان دو قطب بزرگ و با اهمیت صنایع دستی استان به شمارمی آیند که بیش ترین وزنه صنایع دستی ناحیه را به سمت خود متمایل نموده اند. صنایع دستی شهرستان اصفهان و صنایع دستی شهرستان کاشان شامل دست ساخت های زیادی می شوند که مهم ترین آن ها قالی بافی، قلم زنی، خاتم سازی، مینیاتور، میناکاری، قلم کاری، کاشی سازی و کاشی کاری، انواع رودوزی ها (قلاب دوزی، سوزن دوزی، ملیله دوزی، چشمه دوزی و ژوردوزی)، فیروزه کوبی، منبت کاری، گلاب گیری و سفالگری هستند. سیم کشی، زری کشی، زری بافی، گلابتون دوزی، پولک دوزی، زنجیره بافی، قالی بافی و نساجی از صنایع رایج دستی اصفهان است. این صنایع در عهد شاهان صفوی رونق فراوان داشت. نقش دوزی، ترمه دوزی، زری دوزی، اشک دوزی، تکه دوزی، لندره دوزی، خاتمی، گلابتون دوزی، ده یک دوزی، نقده دوزی، مروارید دوزی، سرمه دوزی، ابریشم دوزی، مروارید دوزی، نقاشی، نقره کاری، تذهیب و تحریر انواع کتاب قرآن، نقاشی روی صدف، نمدمالی، خراطی، سیم کشی و زرکشی، پولک دوزی، زنجیره بافی، نساجی، پاپیه ماشه، پوست دوزی، گیوه دوزی، عبابافی، گلیم بافی، بافت خورجین، مخمل بافی، سکه دوزی، ورشوسازی، ملیله بافی، نقش دوزی، زنار دوزی(اریب دوزی)، مضاعف دوزی، شرابه دوزی، اشک دوزی، مخمل دوزی، تکه دوزی، لندره دوزی، تار دوزی، یراق دوزی، سکمه دوزی، شیشه گری، ابریشم دوزی، کتیبه دوزی، مسگری، چاپ پارچه و شرفه دوزی.

قلم کار: قلم کاری و نقاشی روی پارچه از دوران مغول در ایران به وجود آمده است.
شعربافی: شعربافی بافته با ارزشی است که دستگاه آن یک دستگاه عمودی است و شکل بافت آن همان شکل رد کردن پود از ضرب تارهاست. بافته این دستگاه بسیار سبک، ظریف و دقیق است و شعربافی یکی از پر مشقت‌ ترین کارهاست.
زری بافی: اصفهان یکی از بزرگ ترین مناطق زری بافی است. زری بافی هنری است که از پارچه‌های زربفت تشکیل شده و پارچه‌ای است که پودهای آن طلاست.
کرباس بافی: این نوع پارچه ساده در روستای کرد‌آباد اصفهان بافته می ‌شود و تمام دستگاه‌ها ماشینی هستند.
لنگ‌بافی:بافته هنری دیگری است که هم اکنون بسیار کم در اصفهان بافته می ‌شود.
چادر شب: یکی دیگر از پارچه‌های سنتی رایج در اصفهان است که هم اکنون به علت گرانی مواد اولیه دستگاه سنتی جمع‌آوری شده و کم تر بافته می شود.
زری دوزی: عمل زری دوزی معمولاً بر روی پارچه تور و توسط نخ ابریشمی رنگ خام و رنگ طلایی دوخته می ‌شود و به این عمل دوختن زری یا زربفت کردن می ‌نامند.
سرمه‌دوزی: سرمه در لغت سنگی است براق که می سایند و سوده آن را به چشم می کشند و بهترین آن سرمه اصفهان است.
نقره دوزی: نقره دوزی یکی ازعوامل تزیین پارچه است که دوخت با استفاده از نخ‌های فلزی و نقره‌ای و طلایی پهن شده و مسطح دوخته می شود.
ده یک دوزی: به نوعی دوخت اطلاق می ‌شود که نخ و سوزن از یک نقطه زمینه ده بار عبور داده شده و یا ده لانخ شکل گرفته به وسیله یک بست روی زمینه دوخته می شود.
گلابتون دوزی:در گلابتون دوزی پارچه بر روی دستگاه دایره مانند خاصی قرار می ‌گیرد که توسط پیچ موجود در کنار دستگاه می توان پارچه را شل و سفت کرد و سپس با نخ زری گلابتون دوزی را آغاز می ‌کنند.
شرفه دوزی:شرفه دوزی نیز مانند گلابتون دوزی است با این تفاوت که ابتدا طرح را توسط نخ گلابتون بر روی کار مشخص می ز‌نند و سپس با نخ هم رنگ گلابتون آن را به پارچه می ‌دوزند.
ابریشم دوزی:به نوعی دوخت اطلاق می ‌شود که نقش آن را نخ گلابتون به شیوه ساقه‌دوزی سوزن‌دوزی می ‌شود و بر روی انواع پارچه‌های اطلسی، مخمل تافته وساتن انجام می‌گیرد.
مخمل دوزی: به نوعی سوزن‌دوزی اطلاق می ‌شود که بخیه‌های دوخته شده بر روی طرح پس از اتمام کار به صورت مخمل دیده می ‌شود.
شرابه دوزی: رشته و منگوله‌هایی که از کنار و حاشیه چیزی بیاویزند یا لوله‌هایی از شیشه باریک که از داخل آن ها نخ بیرون کنند را شرابه دوزی می گویند.
اشک دوزی: دوختن مرواریدهایی است که شکل و فرم قطره اشک را دارند و بر روی پارچه مخمل ماهوت یا ساتن بافته می‌شوند.
مضاعف دوزی: این دوخت یکی از دوخت های رایج قفقاز بوده و امروزه در اصفهان رایج است. وقتی بخیه‌ها در دو مرحله روی هم دوخته شده و نیز رنگ های مورد استفاده از نظر تیرگی بردوخت قبلی مضاعف بوده باشد، این دوخت شکل می گیرد.
سکمه دوزی: به نوعی دوخت اطلاق می شود که با فشار آوردن به وسیله دوخت بر روی پارچه کیفیت بافت را تغییر داده و آن را به شکل دل خواه در می‌آورند.
ملیله دوزی: به دوخت هایی اطلاق می ‌شود که با استفاده از طلا و نقره و آلیاژ مختلف که به صورت لوله‌ای در آمده‌اند، انجام می‌شود.
باتیک: رنگرزی پارچه انواع مختلفی دارد که یکی از انواع آن باتیک نام دارد. لوازم مورد استفاده در باتیک رنگ های گیاهی و شیمیایی رقیق و پارافین صمغ و سقز است. درمیان بافته های داری استان اصفهان؛ قالی اهمیت و ارزش بسیار زیادی دارد. اصفهان در زمان صفویه یکی از مراکز عمده تولید قالی و فرش و بافت قالی های زربفت بوده است.
فیروزه کوبی: فیروزه کوبی یکی از صنایع دستی استان اصفهان است و جزو معدود رشته هایی است که دارای سابقه تاریخی چندانی نیست و قدمت آن به حدود ۶۰ سال قبل باز می گردد.
خاتم سازی: یکی از گونه های زیبا و هنرمندانه صنایع دستی اصفهان است که یادآوری آن نام اصفهان را به خاطر می آورد. این هنر بی بدیل و کم نظیر در واقع هنر آرایش سطح اشیای چوبی به صورتی شبیه به موزاییک با مثلث های کوچک با طرح هایی زیبا و دلنشین است.
مینیاتور و تذهیب: مینیاتور و تذهیب یکی از هنرها و صنایع دستی رایج در اصفهان است که بسیاری از اصفهانی ها به طور موروثی در خانواده‌شان رواج دارد. مینیاتور و تذهیب علاوه بر این که بر روی کاغذهای مخصوص نقش می شوند و قاب می‌شوند بر روی اشیاء ‌خاصی نیز کشیده می‌شوند مثل جعبه‌های مختلف، جا قلمی‌ها و اشیای ظریف و گران قیمتی که از عاج ساخته می‌شوند.
مینا کاری: عبارت از نقشه برجسته بر روی اشیای گوناگون است. این صنعت از هنرهای بسیار زیبا و ظریف استان اصفهان است که مانند بسیاری از هنرهای دیگر برای اولین بار در ایران به وجود آمده و سپس به سایر کشورها راه یافته است.
منبت کاری: هنر منبت کاری مشتمل بر کنده کاری و نقش برجسته بر روی چوب بر اساس نقشه ای دقیق است که نقاشان و معماران به نقشی که اندکی از زمینه خود بلند تر باشد نیز منبت می گویند.

گز سوغات مخصوص اصفهان است که مورد علاقه گردشگران داخلی و خارجی می باشد از دیگر سوغات این شهر میتوان پولک، نبات و صنایع دستی همچون قالی بافی، قلم زنی، خاتم سازی، مینیاتور، میناکاری، قلم کاری، کاشی سازی و کاشی کاری، انواع رودوزی ها (قلاب دوزی، سوزن دوزی، ملیله دوزی، چشمه دوزی و ژوردوزی)، فیروزه کوبی، منبت کاری، گلاب گیری و سفالگری را نام برد که چشم هر بیننده را به خود جلب میکند.
2016-09-10T10:56:07+04:30گردشگری, مقاله ها|

Leave A Comment

8 + 2 =