ژئوپارک شیرز

///ژئوپارک شیرز

ژئوپارک شیرز

شیرز نام دره‌ایی در 55 کیلومتری شهرستان کوهدشت در استان لرستان است که با قرار گرفتن در رشته کوه وره زرد،محل تلاقی استانهای لرستان ،ایلام  و کرمانشاه محسوب می‌شود.

این دره زیبا در ارتفاع 1100 متری دریا و در بخش زردلان شهرستان کوهدشت و در منطقه اولاد قباد واقع شده است.

تنگه یا دره شگفت انگیز شیرز حدود 5 کیلومتر طول دارد که عبور رودخانه خروشان سیمره از آن ضمن بوجود آوردن آبشارهای زیبای متعدد در طول مسیر، موجب سرزندگی و سرسبزی آن در اکثر ماه‌های سال می‌شود.

شیرز در فصل زمستان و پاییز دارای آب و هوای سرد و در بهار و پاییز آب و هوای معتدل دارد و بر این اساس در نیمه اول سال گردشگران زیادی با حضور در این دره از دیدن آن لذت می برند.

دره شیرز دارای پوشش جنگلی بلوط است و از تنوع گیاهی و جانوری خاصی برخوردار است ضمن اینکه شواهد بدست آمده باستان شناسان حکایت از ان دارد که این دره هزاران سال پیش سکونتگاه انسان بوده است کمااینکه محوطه‌های تاریخی موجود در دره شیرز این ادعا را تایید می‌کند.

تمام این ویژگی‌ها باعث شده است تا در سالهای اخیر گردشگران طبیعت دوست توجه ویژه‌ایی به دره شگفت انگیز شیرز داشته باشند.

از طرفی در سالهای اخیر صنعت گردشگری و توریسم در استان لرستان مورد توجه ویژه مسئولین قرار گرفته است لذا انتظار می‌رود شرایط برای ایجاد زیرساخت ها برای ذونق گردشگری در این منطقه فراهم شود.

بدون شک معرفی هر چه بهتر دره شیرز و شناساندن ظرفیت‌بی‌نظیر آن به گردشگران سراسر دنیا موجب سرازی شدن گردشگران به این منطقه و رونق صنعت گردشگری و بدنبال آن رونق اقتصاد جوامع محلی شود.

در این راستا ثبت ژئوپارک شیرز در یونسکو در یکی دو سال اخیر مطرح شده است و گام‌های نه چندان بلندی هم در این راستا برداشته شده است اما برای اینکه این ژئوپارک ثبت جهانی شود باید مسئولان نگاه ویژه‌ایی به آن داشته باشند چرا که همانند بسیاری از طرح‌های نیمه کاره و رها شده در کشور،ثبت جهانی شیرز هم نیامند اعتبارات ویژه‌ایی است تا مطالعات لازم در این زمینه صورت بگیرد.

 

اهمیت ثبت جهانی ژئو پارک شیرز زمانی برای استان لرستان دوچندان می‌شود که می‌تواند به عنوان تنها ژئو پارک ایران در فهرست جهانی جای بگیرد،کمااینکه  که پیش از این ژئو پارک جزیره قشم ثبت جهانی شده بود اما به دلیل برخی ایرادها در حال حاضر از فهرست  جهانی خارج شده است.

یقینا با ثبت جهانی ژئوپارک شیرز گردشگران زیادی به دیدن آن می آیند و این فرصت بسیار مناسبی است تا فرهنگ و ظرفیت های استان لرستان به جهانیان معرفی شود و باعث می‌شود لرستان پس از آن جایگاه ویژه‌ایی در بحث گردشگری طبیعت در دنیا پیدا کند.

اما ژئوپارک‌ها ویژگی‌های خاصی داشته و وضعیت گردشگری در آنها با دیگر حوزه‌های صنعت توریسم متفاوت است و ثبت جهانی این مناطق هم پیچیدگی‌های خاص خود را دارد،لذا برای درک جزییات ژئوپارک‌ها و درجریان قرار گرفتن از آخرین وضعیت ثبت جهانی ژئوپارک شیرز با مدیر کل زمین شناسی استان لرستان گفتگو کردیم.

احد فاضلی در این راستا عنوان کرد : دره شیرزتا کنون در فهرست ملی ثبت شده است ، اما برای ثبت جهانی این دره منحصر بفرد باید یک سری مطالعات تفصیلی در آن انجام شود و اقدامات عملیاتی لازم را باید انجام دهیم که این موضوع نیازمند اعتبارات ویژه ای است.

وی افزود: دره شیرز با توجه به ویژگی های منحصر بفردی که در خود جای داده  قابلیت ثبت بین المللی را دارد اما باید اعتبارات مورد نیاز برای جمع آوری اطلاعات مورد نظر یونسکو در این منطقه تامین شود .

مدیر کل زمین شناسی و اکتشافات معدن استان لرستان تصریح کرد: از ویژگی های مهم ژئوپارک‌ها این است که جوامع محلی را هم در خود درگیر می‌کنند و در حقیقت هرآنچه که در این منطقه برای گردشگران مورد استفاده قرار می گیرد از ظرفیت های موجود در منطقه است و این باعث می شود فرهنگ موجود در این مناطق به دنیا معرفی شده و در کنار آن اشتغال خوبی هم برای افراد محلی به وجود بیاید.

وی خاطرنشان کرد: ژئوپارک شیرز از لحاظ زمین شناسی هم ویژگیهای خاص و منحصر بفردی دارد و در مجموع تمام قابلیت های یک  ژئو پارک بین‌المللی  را در خود جای داده است.

 

فاضلی ابراز داشت :منابع آبی، پوشش گیاهی و جنگلی خاص،طبیعت  زیبا و دل انگیز صخره‌های منحصر بفرد و دیگر ویژگی های خاصی که در دره شیرز وجود دارد برای جذب گردشگر بسیار ارزشمند و مفید است و در صورت ثبت در یونسکو مورد توجه ویژه گردشگران خارجی قرار می‌گیرد.

این مسئول یادآور شد: وجود محوطه‌های باستانی بجا مانده از دوره های عصر حجر، از دیگر ویژگیهای خاص دره شیرز می‌باشد  و این موجب شده است تا سازمان میراث فرهنگی هم در طرح جامع گردشگری لرستان توجه ویژه ای به این منطقه داشته باشد.

وی عنوان داشت :در کشوری مانند چین ۱۱۱ ژئوپارک بین المللی وجود دارد و از این طریق گردشگران بسیاری از سراسر دنیا جذب می‌کند.

فاضلی افزود: حسن ژئوپارک ها این است که گردشگرانی که به دنبال زندگی و بازدید از طبیعت هستند و می خواهند از فرهنگ‌های جوامع مختلف محلی بازدید کرده و مدتی با اینگونه فرهنگ ها زندگی کنند به  این ژئو پارک ها مراجعه می کنند و این موضوع باعث شناسانده شدن فرهنگ‌های محلی در سطح دنیا می شود.

این مسئول بیان کرد: پیش از این در ایران فقط  ژئوپارک قشم ثبت بین المللی شده بود که این موضوع نقش مهمی در حضور گردشگران خارجی در این منطقه داشت اما به دلیل یکسری نواقص ثبت بین المللی این ژئوپارک لغو شد و در حال حاضر هیچ ژئوپارکی از ایران در فهرست یونسکو قرار ندارد.

 

 وی عنوان داشت :استان لرستان ظرفیت های بسیار زیادی در حوزه ژئوپارک دارد به گونه‌ای که علاوه بر تنگه شیرز ثبت جهانی ژئوپارک گهر استرانکوه  و ژئوپارک پل‌دختر هم در برنامه است و اگر اعتبارات لازم به ما داده شود مطالعات تفصیلی و جمع آوری مستندات را برای ثبت جهانی این ژئوپارک ها انجام می دهیم.

در حال حاضر توسط بخش خصوصی در دره شیرز حوض پرورش ماهی ایجاد شده است که این موضوع با تبدیل شدن این منطقه به مقصد گردشگری منافات دارد، لذا برای مشخص شدن ابعاد این موضوع و اینکه چه برنامه‌ایی برای حل مشکلات آن پیش بینی شده است چندین بار با مسئولان میراث فرهنگی استان تماس گرفتیم که متاسفانه علیرغم پیگیری‌های فراوان مسولان میراث فرهنگی استان جوابی ندادند.

Resource: safireaflak

2018-07-28T13:31:22+04:30گردشگری, مقاله ها|

Leave A Comment

+ 60 = 62